Znany rosyjski nacjonalista, Maksim „Tesak” Marcinkiewicz, który w sierpniu tego roku został skazany na 5 lat w kolonii karnej za publikowanie „ekstremistycznych” filmów w sieci, ostatecznie spędzi w niej 2 lata i 10 miesięcy. Taką decyzję podjął sąd rejonu kuncewskiego (Moskwa), który rozpatrywał zażalenie obrońców „Tesaka”.
W ostatnich latach popularność w sieci zdobyła powołana przez „Tesaka” grupa Restrukt, która zajmowała się namierzaniem pedofilów na portalach społecznościowych. Nacjonaliści zakładali fikcyjne profile podając się za nastolatków i umawiali z pedofilami na spotkania – jak łatwo się domyślić, nie były one zbyt przyjemne dla zboczonych zwyrodnialców. Pedofile byli poniżani, filmowano również ich dokumenty, by opublikować w sieci ich pełne dane osobowe. Jednym z namierzonych pedofilów okazał się Eduard Bagirow, osobisty doradca Władimira Putina.
Sąd zainteresowały jednak inne filmy, które opublikował w sieci Maksim. Jak podają służby, między 14 września a 14 października „Tesak” zamieścił na swojej stronie w portalu VKontakte (rosyjskojęzyczny odpowiednik Facebooka) dwa „ekstremistyczne” materiały wideo. Zatrzymano go pod pretekstem naruszenia niesławnego 282 paragrafu („nawoływanie do nienawiści lub wrogości, a także uwłaczanie ludzkiej godności”). Chodzi o filmy, na których Maksim Marcinkiewicz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat filmów „Stalingrad” oraz „Okolofutbola”.
Jak ocenili biegli sądowi, w wideorecenzji filmu „Stalingrad” Tesak miał umniejszać znaczenie „wielkiego zwycięstwa narodu sowieckiego nad faszyzmem”, a z kolei w recenzji filmu „Okolofutbola”, poświęciwszy najwięcej uwagi konfliktowi bohatera z Azerami, miał on „nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym”.
Choć z pozoru sprawa, którą zainteresował się sąd nie ma zbyt wiele wspólnego z działalnością antypedofilskiej grupy Restrukt, większość komentatorów zwraca uwagę na fakt, że „Tesak” ściągnął na siebie uwagę służb po opublikowaniu materiału z pedofilem pracującym dla Władimira Putina. Wówczas działalność Maksima, którą według sondaży pozytywnie oceniało ponad 85% ankietowanych Rosjan, zaczęły również negować przychylne władzy media głównego nurtu.
Kolonia karna, w której początkowo „Tesak” miał spędzić 5 lat, to najcięższa forma osadzenia w Federacji Rosyjskiej. W koloniach karnych panują fatalne warunki bytowe (zwłaszcza zimą), a więźniowie są poddawani nękaniu fizycznemu i psychicznemu ze strony służby więziennej. Większość dzisiejszych kolonii karnych powstała w miejscach sowieckich gułagów.
na podstawie: rusplt.ru