Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i antyimigracyjnej Ligi zaproponowała prawicowego dziennikarza Marcello Foę na nowego szefa włoskich mediów publicznych. Reprezentujący pierwsze z wymienionych ugrupowań wicepremier Luigi Di Maio stwierdził, że nominacja byłego dziennikarza prawicowych mediów na prezesa rozpoczyna „rewolucję kulturalną” u państwowego nadawcy RAI i ma zakończyć się wyrzuceniem z telewizji i radia pasożytów oraz osób zatrudnionych po znajomości.
We Włoszech nominacje na kierownicze stanowiska w publicznych mediach ogłasza rząd, a następnie przegłosowuje je parlament. Gabinet Giuseppe Conte zapowiedział więc, że kandydatem koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) oraz Ligi na prezydenta RAI będzie Marcello Foa, dziennikarz będący obecnie dyrektorem spółki mediowej Timedia Holding S.A., przede wszystkim wydającej w Szwajcarii włoskojęzyczny dziennik. Dyrektorem generalnym mediów publicznych ma natomiast zostać Fabrizio Salini.
Di Maio komentując rekomendacje swojego rządu stwierdził, że zmiana w państwowej telewizji i w radiu rozpocznie „rewolucję kulturalną”. Wicepremier oraz minister rozwoju gospodarczego, pracy i polityki społecznej uważa, iż powinna ona rozpocząć się od wyrzucenia z nich pasożytów i osób zajmujących stanowiska po znajomości. Sam Foa napisał w mediach społecznościowych, że jest dumny z nominacji i jednocześnie wzruszony, zaznaczając przy tym, iż zawsze angażował się w uczciwe intelektualnie i niezależne dziennikarstwo.
Nominacja Foi spotkała się z krytyką ze strony lewicowego i centroprawicowego establishmentu. Dziennikarz na swoim blogu prowadzonym na stronie internetowej prawicowego dziennika „Il Giornale” (do 2011 roku był jego etatowym pracownikiem) chwali politykę imigracyjną obecnego rządu, tym samym sprzeciwiając się dalszemu napływowi „uchodźców” do Włoch. Po marcowych wyborach parlamentarnych Foa miał uczestniczyć również w spotkaniu wicepremiera i lidera Ligi Matteo Salviniego ze Steve’m Bannonem, byłym doradcą amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.
Na podstawie: secoloditalia.it, politico.eu.