Film „Przeminęło z wiatrem” tak naprawdę od wielu lat był obiektem ataków „antyrasistów”, choć za rolę w nim przyznano pierwszego w historii Oscara dla czarnoskórej osoby. Zamieszanie powstałe po śmierci George’a Floyda spowodowało, że kanał HBO zdecydował się usunąć tę produkcję ze swojej biblioteki treści. Wszystko z powodu sportretowania czarnych niewolników pracujących na plantacjach kontrolowanych przez białych Amerykanów.
W sierpniu 2017 roku informowaliśmy na naszym portalu, że jeden z najbardziej kasowych filmów wszech czasów został usunięty z oferty kina w mieście Memphis w stanie Tennesse. Przeciwnicy produkcji twierdzili wówczas, iż zakłamuje ona historię wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ pokazuje zubożałą córkę plantatora z południa, która dobrze traktuje jednak swoją czarnoskórą służbę. Zdaniem szermierzy politycznej poprawności w ten sposób zakłamywano jednak prawdziwy obraz tamtych czasów.
Histeria, która zapanowała na całym świecie po śmierci murzyna z Minneapolis, spowodowała ponowną lustrację pomników czy dzieł kultury, nie tylko zresztą w samych Stanach Zjednoczonych. Tym niemniej to właśnie amerykański kanał HBO zdecydował się usunąć „Przeminęło z wiatrem” ze swojej biblioteki treści. Rzekomo ma on jednak powrócić w przyszłości wraz z dyskusją dotyczącą jego kontekstu.
„Film „Przeminęło z wiatrem” jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim (…) Te rasistowskie obrazy były błędne wtedy i są błędne dzisiaj, i czuliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych obrazów byłoby nieodpowiedzialne” – twierdzą przedstawiciele kanału HBO Max.
„Antyrasiści” nie przypominają jednak, że jeden z najpopularniejszych filmów w historii kina okazał się rolą życia czarnoskórej aktorki Hattie McDaniel. W lutym 1940 roku za swoją drugoplanową rolę służącej otrzymała ona Oscara, będąc tym samym pierwszym murzyńskim artystą uhonorowanym tą prestiżową nagrodą.
Na podstawie: spidersweb.pl, rp.pl, foxnews.com.
Zobacz również: