Polscy pracodawcy mieli złożyć w pierwszym półroczu bieżącego roku blisko 950 tysięcy wniosków do urzędów pracy, w których zwracają się o możliwość zatrudnienia imigrantów z Ukrainy. Zdaniem ekspertów jeśli dynamika zapotrzebowania na pracowników ze Wschodu utrzyma się, do końca roku pojawią się w sumie dwa miliony podobnych ofert.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, polscy pracodawcy złożyli blisko 950 tys. oświadczeń do urzędów pracy, w których zwracają się o możliwość zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Zdecydowana większość podobnych ofert dotyczy nieskomplikowanych prac oraz stanowisk robotniczych, a jedynie niewielki ułamek stanowią wnioski o pracę dla specjalistów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem widoczny jest stały trend wzrostu liczby podobnych wniosków. Wspomniana liczba złożonych dokumentów jest o 49 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, dlatego jeśli w drugim półroczu dynamika utrzyma się, wówczas do końca roku przedsiębiorcy złożą w sumie 2 mln oświadczeń do urzędów pracy. Warto przy tym zaznaczyć, iż w tym samym czasie o blisko 37 proc. spadła liczba ofert dla wykwalifikowanej ukraińskiej kadry.

Na podstawie: forsal.pl.

Zobacz również:

Ekspert krytykuje masową imigrację pracowników z Ukrainy