Reprezentująca lobby biznesowe Konfederacja Lewiatan domaga się od rządu, aby ten wprowadził rozwiązania prawne, które w sposób natychmiastowy ułatwią sprowadzanie do naszego kraju większej liczby imigrantów. Organizacje przedsiębiorców od dawna twierdzą bowiem, że procedury są zbyt skomplikowane, dlatego powinno odejść się między innymi od konieczności przejścia pełnej procedury zezwolenia na pracę przez cudzoziemców.

„Naszym celem jest zmniejszenie obciążeń pracodawców przy jednoczesnym zapewnieniu cudzoziemcom odpowiednich warunków pracy. Deficyt pracowników, którzy rozpatrują wnioski w urzędach w znacznym stopniu spowalnia proces zatrudniania cudzoziemców, ale nie jest to jedyna przeszkoda dla pracodawców” – stwierdził w rozmowie z „Forbesem” Robert Lisicki, radca prawny i dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem jego organizacji konieczne jest więc wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, ponieważ tego typu dokumenty są bardzo dobrze uregulowaną i uszczelnioną procedurą legalizacji zatrudnienia. Dzięki takim ułatwieniom odciążone zostałyby Urzędy Pracy, podobnie jak postulat wprowadzenia maksymalnego terminu siedmiu dni (od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę) na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla.

Pośpiech w realizacji żądań przedsiębiorców ma być związany z faktem, iż zwłaszcza na ukraińskich imigrantów otwierają się powoli kolejne rynki pracy. „Janusze biznesu” obawiają się więc zwłaszcza 2020 roku, kiedy Ukraińcy będą mogli łatwiej podejmować pracę na terytorium Niemiec. Już teraz obcokrajowcy uciekają jednak m.in. do Czech, oferujących im dużo lepsze zarobki.

Na podstawie: forbes.pl.