Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, złożył życzenia wszystkim narodom z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wyraził również zaniepokojenie z powodu sytuacji chrześcijan w rejonie Bliskiego Wschodu, wyrażając poparcie dla wszystkich krajów arabskich chroniących wyznawców tej religii.
Palestyński przywódca w wydanym oświadczeniu stwierdził, że Boże Narodzenie niesie ze sobą przesłanie pokoju i sprawiedliwości, na które czeka również naród palestyński. Dlatego Abbas cieszy się z powodu rocznicy urodzin „księcia pokoju”, jakim dla muzułmanów był Jezus. Jednocześnie przypomina o kolejnym ważnym przesłaniu narodzin Chrystusa, jakim jest ochrona chrześcijańskiej i muzułmańskiej tożsamości Jerozolimy.
Lider Al-Fatahu wyraził solidarność z palestyńskimi więźniami i uchodźcami na całym świecie, zwłaszcza wyznania chrześcijańskiego, którzy zostali usunięci ze swoich ziem przez Żydów w 1948 roku. Abbas podziękował wszystkim kościołom, kapłanom i wiernym, którzy przystąpili do bojkotu firm wspierających izraelską okupację Palestyny.
Prezydent Palestyny jest także zaniepokojony sytuacją w regionie, a zwłaszcza prześladowaniami chrześcijan przez organizacje terrorystyczne w Iraku i Syrii. Mordując ludzi ze względu na ich religię, działają one bowiem przeciwko prawu międzynarodowemu i Bogu. Abbas docenił wysiłki tych państw arabskich, które chronią chrześcijan. Przypomniał przy tym słowa legendarnego przywódcy Palestyńczyków, Jasera Arafata. Ponad dwadzieścia lat temu powiedział on bowiem, że „nie ma Palestyny bez chrześcijan”.
Abbas wyraził również poparcie dla papieża Franciszka, zaangażowanego w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Podkreślił przy tym, że mijający rok był szczególny dla Palestyńczyków, ponieważ głowa Kościoła Katolickiego odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej, spotykając się z palestyńskimi rodzinami. Obecnie trwają natomiast negocjacje Autonomii Palestyńskiej ze Stolicą Apostolską, na temat umocnienia obecności Kościoła i jego instytucji na terytoriach Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.
Abbas wezwał społeczność międzynarodową do ustanowienia partnerstwa z Palestyną, aby powstrzymać izraelską politykę wypędzania chrześcijan i muzułmanów z ich terytoriów.
na podstawie: english.pnn.ps
Zobacz również:
– Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie w XXI wieku