Irański prezydent Ebrahim Raisi przebywa z wizytą w Syryjskiej Republice Arabskiej. W jej trakcie podkreślił, że walka Syryjczyków i Palestyńczyków z Izraelem „wzmocniła front oporu”, a dzięki temu „izraelski reżim stał się kruchy bardziej niż kiedykolwiek”. Innym ważnym elementem pierwszej od 2011 roku wizyty irańskiej głowy państwa w Damaszku było podpisanie szeregu porozumień o współpracy gospodarczej.
Raisi w środę przybył do stolicy Syrii z dwudniową wizytą, spotykając się od razu ze swoim syryjskim odpowiednikiem, Baszarem al-Assadem. Pogratulował więc przywódcy Syrii przezwyciężenia sankcji i zwycięstwa w trwającej przez 12 lat wojnie domowej. Zapewnił także pomoc swojego kraju dla Syryjczyków w odbudowie państwa.
Al-Assad chwalił natomiast dotychczasowe stosunki syryjsko-irańskie, bo „były stabilne nawet w trudnych czasach pomimo ciężkich burz politycznych i zagrożeń dla bezpieczeństwa, które nawiedziły Bliski Wschód”.
Do Damaszku wraz z irańskim prezydentem przybyło także kilku ministrów. Wraz ze swoimi syryjskimi odpowiednikami podpisali oni szereg umów o strategicznej współpracy, dotyczących przede wszystkim kwestii odbudowy Syrii po wspomnianej wojnie domowej. Toczono także dyskusje dotyczące nowej linii kredytowej Teheranu dla Damaszku na inwestycje w sektorze energetycznym.
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas wizyty Raisiego były jego odwiedziny w szyickim sanktuarium pod Damaszkiem. Prezydent Iranu w wygłoszonym w nim przemówieniu podkreślił znaczenie walki Syryjczyków i Palestyńczyków, dzięki której „izraelski reżim stał się kruchy bardziej niż kiedykolwiek”. Front oporu został tym samym wzmocniony, bo Stanom Zjednoczonym i Izraelowi nie udało się obalić syryjskiego rządu.
W Damaszku odbyło się również spotkanie irańskiego przywódcy z przedstawicielami palestyńskich ugrupowań. Raisi przemawiając do przedstawicieli Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny podkreślił, że „izraelski reżim zniknie w nieodległej przyszłości”, zaś sama kwestia palestyńska ma najwyższy priorytet w irańskiej polityce zagranicznej.
Na podstawie: alwatan.sy, france24.com, tasnimnews.com.
fot. alwatan.sy