abbasdudaPrezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przebywał z wizytą w Warszawie, gdzie spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, Andrzejem Dudą. Głównym tematem rozmów obu przywódców było zahamowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także obustronna współpraca gospodarcza.

Abbas przybył do Warszawy we wtorek, gdzie w pałacu prezydenckim powitał go Duda. Obaj politycy rozmawiali przede wszystkim o zahamowaniu procesu pokojowego pomiędzy Autonomią Palestyńską i Izraelem, który zdaniem Abbasa nie czyni postępów przez stanowisko izraelskiego rządu. Palestyński prezydent zwrócił uwagę, że największym problemem na drodze do powrotu do rozmów jest izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, które przez większość państw jest uznawane za nielegalne.

Palestyński przywódca zapewnił jednak, że jego kraj zamierza zrobić wszystko co w jego mocy, aby powrócono do rozmów pokojowych, przestrzegania prawa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niepodległych państw czyli Izraela i Palestyny ze stolicami w Jerozolimie Zachodniej i Jerozolimie Wschodniej. Abbas dodał, że innym tematem rozmów z Dudą było powołanie polsko-palestyńskiej strefy ekonomicznej na ziemiach palestyńskich, a także podziękował za polski udział w sfinansowaniu remontu i odbudowy Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Polski prezydent zapewnił, że rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu „leży Polsce na sercu”, stąd choćby w lipcu polski przedstawiciel brał udział w paryskich negocjacjach na ten temat. Duda zwrócił uwagę na fakt, iż wiele europejskich państw uczestniczy w projektach gospodarczych realizowanych wspólnie z Palestyną, stąd jest zainteresowany stworzeniem wspomnianej już strefy ekonomicznej. Głowa państwa wyraziła też nadzieję, że owocna będzie jej wizyta w Palestynie i Izraelu w styczniu przyszłego roku. Wcześniej jednak Duda odwiedzi Jordanię.

Na podstawie: onet.pl, prezydent.pl.