Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili skład nowego rządu, którego premierem zostanie Beata Szydło. W jej gabinecie znalazło się miejsce dla prezesa banku BZ WBK, byłego działacza partii Janusza Korwin-Mikkego, natomiast resort spraw zagranicznych obejmie polityk znajdujący się pod wpływem amerykańskiego neokonserwatyzmu.
Największe zainteresowanie mediów wzbudzają kandydatury Antoniego Macierewicza, Mariusz Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry, którzy mają objąć odpowiednio resorty obrony narodowej, koordynacji służb specjalnych oraz sprawiedliwości. Niepokojąca z tej trójki jest przede wszystkim osoba Ziobry, który stworzył sądy 24-godzinne, utrudniające obronę stronie podejrzanej o przestępstwo, a także rozpoczął na szeroką skalę stosowanie aresztów wydobywczych.
Najbardziej kontrowersyjne nominacje pojawiły się jednak w resortach gospodarczych. Ministrem finansów w rządzie Szydło ma zostać Paweł Szałamacha, były działacz Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego i wieloletni ekspert libertariańskiego Centrum im. Adama Smitha. Za resort rozwoju odpowiadać ma natomiast Mateusz Morawiecki, który jest urzędującym prezesem banku BZ WBK.
Ministrem spraw zagranicznych ma zostać Witold Waszczykowski, który w latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra w tym resorcie. Waszczykowski jest zwolennikiem budowy wspólnej europejskiej armii i rozmieszczenia amerykańskich wojsk na terenie Polski. Pod koniec 2012 r. Waszczykowski krytykował natomiast posłów PiS, którzy udali się z wizytą do Strefy Gazy i spotkali się z tamtejszymi politykami.
Na podstawie: wp.pl, 300polityka.pl.