vucic2Serbski premier Aleksandar Vucić potępił akcję węgierskiej policji ze środy, gdy użyła ona gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec imigrantów szturmujących przejście graniczne. Lider centroprawicy wezwał Unię Europejską do zdyscyplinowania jej członków, którzy działają niezgodnie z „wartościami europejskimi”.

Premier Serbii przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie z serbską państwową telewizją powiedział jednak, że akcja węgierskiej policji na przejściu granicznym między serbskim Horgos a węgierskim Roszke była „haniebna” i nieadekwatna do sytuacji. W jej wyniku pobici mieli też zostać dziennikarze serbskiej stacji państwowej RTS. Vucić ostrzegł też stronę węgierską przed kolejnym użyciem siły na terytorium Serbii.

Lider centroprawicowej Serbskiej Partii Postępu wezwał też Unię Europejską do zdyscyplinowania Węgier, które mają występować przeciwko „wartościom europejskim”. Zaznaczył przy tym, iż jego kraj przyjął imigrantów życzliwie i z tolerancją, zapewniając im żywność i pomoc medyczną oraz zbierając odciski palców przybyszy spoza Europy.

W ubiegłym miesiącu rząd Vucića zakazał demonstracji nacjonalistów przeciwko napływowi imigrantów.

Na podstawie: b92.net.