atallah-hannaPrawosławny arcybiskup Sebastii, Atallah Hanna, skrytykował władzę Izraela za dyskryminację na tle religijnym. Żydowskie władze postanowiły bowiem nałożyć ograniczenia dla chrześcijan, którzy chcą świętować Wielkanoc w jednym z kościołów w Jerozolimie.

Duchowny stwierdził, że pod pretekstem środków bezpieczeństwa, izraelskie władze nakładają ograniczenia dla chrześcijan, chcących uczcić jedno z najważniejszych świąt jakim jest Wielkanoc. Hanna twierdzi, że każdy wierzący człowiek powinien mieć prawo dotrzeć do kościoła Al-Quds bez żadnych przeszkód. Arcybiskup wezwał wszystkich wierzących do tego, żeby udali się do Grobu Świętego, trzymając się swoich praw religijnych i narodowych, sprzeciwiając się działaniom władz okupacyjnych.

Komentarz arcybiskupa pojawił się kilka dni po tym, jak chrześcijańskie grupy Palestyńczyków, potępiły izraelskie ograniczenia dotyczące prawa do kultu, a także wezwały władze w Tel-Awiwie, do zakończenia dyskryminacji muzułmanów i chrześcijan.

Departament Stanu USA w 2012 roku opublikował raport, wskazujący, iż izraelskie ograniczenia mają negatywny wpływ na możliwość praktyk religijnych w świątyniach muzułmańskich i chrześcijańskich w Jerozolimie i Betlejem.

na podstawie: presstv.ir