Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki uważa, że z punktu widzenia polskich interesów to właśnie Emmanuel Macron byłby najlepszym prezydentem Francji. Kandydat socjalliberałów w porównaniu do szefowej narodowców Marine Le Pen nie chce bowiem opuścić NATO, a partia Jarosława Kaczyńskiego to „patrioci NATO”.

Czarnecki udzielił wywiadu portalowi internetowemu dziennika „Rzeczpospolita”, w którym był pytany o swój stosunek do wyborów prezydenckich we Francji. Europoseł PiS uważa, że z punktu widzenia Polski najlepszą francuską głową państwa byłby Macron, ponieważ w porównaniu do Le Pen nie jest zwolennikiem opuszczenia struktur NATO. Jedna z najważniejszych medialnych postaci rządzącej partii stwierdziła przy tym, że jego partia jest „patriotami NATO” i z tego powodu nie chce wyjścia Francji z sojuszu.

Co prawda Czarneckiego niepokoi federalistyczna wizja Europy uosabiana przez Macrona, ale w jego opinii po wygranej w wyborach prezydenckich zmieni on swoje stanowisko i będzie kierował się przede wszystkim interesem Francji. Dodatkowo europoseł PiS twierdzi, iż Macron w stosunkach z Federacją Rosyjską jest „bardziej realistyczny”, podczas gdy Le Pen jest otwarta na współpracę ze stroną rosyjską.

Na podstawie: rp.pl.