Wielki posąg Czang Kaj-szeka zostanie usunięty z poświęconej mu Hali Pamięci w Tajpej. Twórca współczesnej Republiki Chińskiej na Tajwanie jest oskarżany o terror wobec swoich przeciwników politycznych, dlatego likwidacja pomnika ma podkreślić przejście Tajwanu z systemu autorytarnego do pełnej demokracji.
Przegrana wojna domowa z komunistami spowodowała, że w 1949 roku wywodzące się z nacjonalistycznego Kuomintangu władze Republiki Chińskiej ewakuowały się na Tajwan. Czang Kaj-szek przenosząc swój rząd do Tajpej w 1950 roku zaczął sprawować funkcję prezydenta w 1950 roku i sprawował ją nieprzerwanie do swojej śmierci w kwietniu 1975 roku.
Rok po jego śmierci w Tajpej zbudowana została specjalna Hala Pamięci. Cały obiekt upamiętniający chińskiego wojskowego i polityka liczy sobie blisko 240 tys. metrów kwadratowych, a w jego centrum znajduje się budynek z jego posągiem.
Obecny rząd Republiki Chińskiej na Tajwanie zdecydował się jednak na usunięcie pomnika. Demokratyczna Partia Postępowa twierdzi, że Czang Kaj-szek jest odpowiedzialny między innymi za „biały terror”. Od 1949 do 1987 roku na wyspie trwał bowiem stan wojenny, który zwłaszcza w latach 1950-1953 przyniósł zmasowane represje wobec przeciwników władzy Kuomintangu. Byli oni na ogół oskarżani o współpracę z komunistami, co kosztowało życie od 3 do 4 tys. osób.
Od 2018 roku na Tajwanie funkcjonuje specjalna komisja sprawiedliwości, której celem jest zbadanie nieprawidłowości podczas rządów Czang Kaj-szeka i jego syna Chiang Ching-kuo. Wspomniany organ pracuje również nad usunięciem z przestrzeni publicznej wszelkich śladów kwestionowanej przez siebie przeszłości Republiki Chińskiej.
Rządzący liberałowie uważają, że usunięcie monumentu podkreśli przejście od systemu autorytarnego do demokratycznego, a także wprowadzenie na wyspie praw człowieka. Hala Pamięci tym samym zostanie przekształcona w publiczny park, podejmujący tematy związane z funkcjonowaniem dyktatury na Tajwanie.
Na podstawie: scmp.com.