Ministerstwo Obrony Narodowej po raz kolejny pochwaliło się faktem, iż w Polsce szkoleni są obywatele Arabii Saudyjskiej. Miesiąc temu pisano o szkoleniach dla przyszłych pilotów wojskowych, natomiast teraz mowa jest o kolejnych piętnastu Saudyjczykach rozpoczynających naukę w szkole wojsk lądowych. Informacje te zbiegają się z doniesieniami z Jemenu, gdzie w wyniku działań saudyjskiego wojska niemal codziennie giną cywile.

Internetowe wydanie miesięcznika „Polska Zbrojna” opublikowało artykuł dotyczący szkolenia piętnastu obywateli Arabii Saudyjskiej, którzy rozpoczęli naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Otrzymali oni mundury polowe, a obecnie uczą się wojskowych regulaminów i musztry, a już niedługo mają rozpocząć ćwiczenia na strzelnicy. Pismo wydawane przez Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że przez kilka następnych miesięcy Saudyjczycy przejdą przeszkolenie wojskowe, aby w październiku rozpocząć już trzyletnie studia licencjackie na wspomnianej uczelni. Piętnastu Saudyjczyków ma uczyć się na kierunku dowodzenia w grupie aeromobilnej. Płk. Krzysztof Klupa dodaje, iż Arabia Saudyjska chce wysłać do Polski kolejnych studentów, a w przyszłości szkoleni mogą być także obywatele Kataru czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kontrowersje wśród internautów już miesiąc temu wywołały podobne doniesienia, które dotyczyły grupy Saudyjczyków odbywających szkolenie wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Piętnastu kadetów Królewskich Sił Powietrznych Arabii Saudyjskiej miało rozpocząć naukę języków angielskiego i polskiego, a także zapoznać się z bazą dydaktyczną uczelni. Dęblińska szkoła informowała również, że podobne szkolenia odbywają obywatele Kuwejtu.

Realizacja umowy zawartej pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską zbiega się z informacjami o coraz większej liczbie ofiar konfliktu w Jemenie. W prowadzonej od marca 2015 r. operacji saudyjskich wojsk zginęło już 11,5 tys. osób, w tym wiele kobiet i dzieci, a niemal doszczętnie zniszczona została infrastruktura tego kraju.

Na podstawie: polska-zbrojna.pl.