Sporządzony przez Medicover Polska raport na temat zdrowia polskich pracowników nie pozostawia złudzeń – spora część z nich choruje, zaś największe spustoszenie niesie za sobą otyłość, dlatego mniej niż połowa posiada prawidłową masę ciała. Najbardziej narażone na choroby są przy tym osoby pracujące w systemie zmianowym.
Dokument „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013-2017” został przygotowany przez ekspertów na zlecenie prywatnej opieki medycznej Medicover Polska. Ogółem w badania stanu zdrowia wzięło udział prawie 300 tys. polskich pracowników w wieku 18-67 lat, przy czym blisko 30 proc. z nich stanowiła grupa wiekowa od 30 do 39 lat. Zostali oni dodatkowo podzieleni na pięć grup: pracowników produkcji pracujących w systemie zmianowym, pracowników produkcji bez pracy zmianowej, pracowników biurowych, pracowników mobilnych oraz decyzyjnych.
Najpowszechniejszym problemem zdrowotnym wykazanym w raporcie jest nieprawidłowe BMI, ponieważ odpowiedni wskaźnik masy ciała BMI posiada mniej niż połowa przebadanych przez Medicover pracowników, zaś większość cierpi na nadwagę lub otyłość.
Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze widoczne jest u prawie jednej trzeciej pracowników produkcji zmianowej, 34 proc. zgłaszało się do lekarzy z powodu infekcji układu oddechowego, 20 proc. pracowników cierpi natomiast z powodu przewlekłej choroby układu ruchu. Najczęściej występujące to bóle pleców, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz choroby zwyrodnieniowe stawów.
W raporcie Medicover Polska możemy więc przeczytać, że intensywny tryb pracy nie sprzyja zdrowemu odżywianiu, z kolei codzienny stres prowadzi do problemów ze snem. Z tego powodu organizmy pracowników cierpią na zmęczenie i właśnie z tego powodu domagają się większej liczby kalorii potrzebnych do wyprodukowania energii. Niezwykle częsta praca po godzinach powoduje przy tym brak czasu na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.
Na podstawie: pulshr.pl, nowyobywatel.pl.