Biuro Spraw Wewnętrznych Policji odnotowało mniejszą liczbę policjantów oskarżonych o popełnienie przestępstwa. Według dziennika „Rzeczpospolita” jednocześnie rośnie jednak skala korupcji wśród funkcjonariuszy. W ubiegłym roku w porównaniu do roku 2021 odnotowano o jedną piątą łapówek więcej, a rośnie także skala przypadków dotyczących ujawnienia informacji.

Komórka zajmująca się przestępczością wśród policjantów miała w ubiegłym roku zarejestrować w całym kraju 251 policjantów, którzy łącznie usłyszeli dokładnie 1563 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstwa. Pod tym względem odnotowano spadek, bo w 2021 roku odnotowano 67 funkcjonariuszy więcej, a mieli dopuścić się dodatkowych 89 przestępstw.

Wzrasta jednak skala korupcji wśród „stróżów prawa”. Ogółem w ubiegłym roku policjantom postawiono 1171 zarzutów korupcyjnych, gdy tymczasem w 2021 roku było to 953. Mamy więc do czynienia o wzrostem o blisko jedną piątą. Najczęściej łapówki biorą jednak nie funkcjonariusze pracujący w drogówce, bo dotyczyło ich tylko 4 proc. wszystkich postępowań.

Z danych ujawnionych przez „Rzeczpospolitą” wynika ponadto, że informacje ujawniło o dziesięciu policjantów mniej niż dwa lata temu (dokładnie 35), ale w podobnych sprawach usłyszeli oni o kilkadziesiąt więcej (1006) zarzutów.

Na podstawie: rp.pl, wp.pl.