„Rzeczpospolita” na podstawie danych portalu Olx Praca zauważa rosnące zainteresowanie pracą w Europie Zachodniej ze strony Polaków. Znów chętnie poszukują oni zatrudnienia w bogatszych krajach, bo mogą liczyć w nich na lepsze wynagrodzenia. Przede wszystkim zaś powodem są rosnące koszty życia w naszym kraju, spowodowane głównie kilkunastoprocentową inflacją.

Dane przekazane dziennikowi przez wspomniany portal wskazują wręcz na lawinowo rosnące zainteresowanie emigracją do zachodnich państw Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale tego roku kandydaci do pracy zagranicą wysłali blisko 700 tysięcy aplikacji, a to oznacza wzrost aż o 90 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji przez Polaków są Niemcy, dlatego właśnie pracy za naszą zachodnią granicą dotyczy blisko połowa aplikacji złożonych w Olx Praca. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Holandia, natomiast poza tym sporą popularnością cieszą się Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Francja i Norwegia.

Rosnącą liczbę Polaków poszukujących pracy na Zachodzie odnotowuje nie tylko wspomniany serwis. Otoo Work Force Central Europe zarejestrował 15 proc. wzrost liczby aplikacji, z kolei Contrain blisko 37 proc.

Rozmówcy „Rzeczpospolitej” wśród powodów ponownej emigracji Polaków wymieniają przede wszystkim rosnące koszty życia w naszym kraju, które spowodowane są wysoką inflacją. Dodatkowo w Niemczech i Holandii można liczyć na dużo lepsze zarobki, bo godzinowa płaca minimalna w Niemczech i Holandii wynosi około 55 zł.

Na podstawie: rp.pl.