Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o wycofaniu z Ukrainy blisko 160 żołnierzy Gwardii Narodowej. Decyzja ma związek z groźbą rozpoczęcia działań wojennych na ukraińskim terytorium. Swoich dyplomatów ewakuują obecnie obie strony toczącego się obecnie sporu, a więc zarówno państwa zachodnie, jak i sama Rosja.

Administracja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena ostrzega, że inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdej chwili. Według danych zebranych przez Amerykanów ma to nastąpić dokładnie 16 lutego. W związku z tym szef Pentagonu Lloyd Austin nakazał wycofanie amerykańskich instruktorów wojskowych, którzy przebywali dotąd na Ukrainie.

Chodzi dokładnie o grupę 160 żołnierzy Gwardii Narodowej z amerykańskiego stanu Floryda. Zajmowali się oni szkoleniem żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, tym niemniej dla Stanów Zjednoczonych obecnie priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Z tego powodu Ukrainę opuszczają również dyplomaci z USA. Departament Stanu USA już wcześniej rozpoczął redukcję swojego personelu w Ambasadzie USA w Kijowie, a także zaczął wycofywać z niej tajne dokumenty. Wydział konsularny placówki został natomiast przeniesiony z Kijowa do Lwowa. Ukrainę opuszczają ponadto przedstawiciele jej misji OBWE.

Przy tej okazji nie próżnuje sama Rosja. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało „optymalizację” liczby swojego personelu na Ukrainie. Ma ona związek z „obawami przed możliwymi prowokacjami ze strony reżimu kijowskiego lub państw trzecich”.

Rosyjska dyplomacja skrytykowała też doniesienia o ewakuacji jej przedstawicieli na Ukrainie, o czym informował amerykański dziennik „The New York Times”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa uznała podobne twierdzenia za „przykrywkę informacyjną” dotyczącą rzeczywistego wycofywania zachodniego personelu dyplomatycznego z Ukrainy.

Tymczasem po raz kolejny nastroje wojenne tonuje ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do doniesień o inwazji zaplanowanej na 16 lutego powiedział, że „prosi o przekazanie podobnych informacji”, bo jego zdaniem „obecnie jest za dużo pogłosek o spodziewanej wojnie”. Zaznaczył, iż to Ukraina dzięki codziennej pracy ma odpowiednie informacje wywiadowcze.

W ciągu ostatnich 24 godzin blisko dwadzieścia krajów wezwało swoich obywateli do opuszczenia ukraińskiego terytorium. Liczbę pracowników swoich placówek dyplomatycznych zmniejszyły natomiast Kanada i Nowa Zelandia. Wielka Brytania zaczęła z kolei wycofywać z Ukrainy swoich żołnierzy.

Na podstawie; bankier.pl, polsatnews.pl, novayagazeta.ru.

Zobacz również: