Światowe Forum Gospodarcze opublikowało najnowszą wersję swojego prestiżowego rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć europejskich państw z rozbudowanymi systemami socjalnymi. Polska znalazła się natomiast w trzeciej dziesiątce rankingu.
„Globalny raport konkurencyjności 2016-2017” został opublikowany przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF), które swoją analizę oparło o informacje otrzymane od blisko 14 tys. firm ze 138 państw świata. Polska bierze udział w badaniach od 2009 r., a w tym roku uczestniczyło w nim 214 polskich firm. Ranking opiera się na Globalnym Indeksie Konkurencyjności, który definiuje zjawisko konkurencyjności jako „zbiór instytucji, polityk oraz czynników determinujących poziom wydajności w danym kraju”. W badaniu uwzględnia się dane publiczne i prywatne opracowane w podziale na dwanaście kategorii.
W pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu znalazło się aż sześć europejskich państw, które swój model gospodarczy opierają m.in. na rozbudowanych systemach socjalnych. W porównaniu do sytuacji sprzed roku na swoich miejscach utrzymała się pierwsza trójka: Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. Poza tym wśród europejskich państw na 4. miejscu uplasowała się Holandia, na 5. Niemcy, na 6. Szwecja (która awansowała o trzy miejsca), na 7. Wielka Brytania, natomiast na 10. Finlandia (spadek o dwa miejsca).
Polska poprawiła swoją pozycję o pięć miejsc, stąd jest na 36. miejscu w rankingu konkurencyjności światowych gospodarek. Z państw postkomunistycznych wyżej od Polski uplasowały się jednak Estonia, Czechy oraz Litwa.
Na podstawie: pb.pl, polskieradio.pl.