Węgierski premier Viktor Orbán zapowiedział podczas wizyty swojego izraelskiego odpowiednika, Benjamina Netanjahu, że jego rząd będzie prowadził politykę zerowej tolerancji dla „antysemityzmu”, a także skrytykował państwa Unii Europejskiej krytyczne wobec państwa syjonistycznego. W Budapeszcie z Netanjahu spotkała się także premier Beata Szydło, która chce u boku Izraela walczyć z terroryzmem i rozwijać współpracę gospodarczą z tym krajem.
Netanjahu jest pierwszym izraelskim szefem rządu, który oficjalnie odwiedził Węgry od czasu wznowienia wzajemnych relacji dyplomatycznych w 1989 r., zerwanych wcześniej z powodu konfliktu syjonistów z państwami arabskimi. Orbán rozpoczął rozmowy z Netanjahu od kajania się za wydarzenia z czasu II wojny światowej, kiedy jego zdaniem Węgrzy nie stanęli na wysokości zadania i państwo węgierskie nie broniło każdego swojego obywatela, zamiast tego wybierając „kolaborację z nazistami”.
Węgierski premier podkreślił, że w przyszłości jego państwo będzie broniło wszystkich swoich obywateli, a już teraz życie żydowskie w tym kraju przeżywa swoisty renesans. Orbán dodał, iż jego rząd zamierza prowadzić politykę polegającą na zerowej tolerancji dla „antysemityzmu”. Ze swojej strony Netanjahu poinformował, że rozmawiał z Orbánem o ostatnich wydarzeniach niepokojących środowiska żydowskie, a więc o pochwałach szefa rządu Węgier dla regenta Miklósa Horthy’ego oraz kampanii informacyjnej rządu wymierzonej w amerykańsko-żydowskiego finansistę Georga Sorosa. Zdaniem szefa rządu Izraela, jego węgierski odpowiednik „uspokoił” go w tych kwestiach.
Drugiego dnia swojej wizyty izraelski premier spotkał się z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, wśród których znalazła się również szefowa polskiego rządu. Orbán w trakcie wspólnego posiedzenia skrytykował państwa Unii Europejskiej zachowujące dystans wobec Izraela, bowiem UE powinna docenić wysiłki „które podejmuje Izrael na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie” oraz rzekomo powstrzymuje on Europę „przez coraz to nowymi inwazjami imigrantów”. Z tego powodu węgierski premier chce otwierać unijną bramę do współpracy z państwem syjonistycznym.
Za współpracą z Izraelem opowiedziała się również premier Beata Szydło. Jej zdaniem państwa V4 powinny współdziałać z tym państwem w sprawie zwalczania terroryzmu, a także rozwijać kooperację w kwestiach dotyczących kooperacji gospodarczej oraz rozwoju technologii.
Na podstawie: alfahir.hu, wpolityce.pl.