Węgierski premier Viktor Orbán wziął udział w otwarciu odnowionej synagogi w miejscowości Subotica na północy Serbii, będącej drugą największą tego typu świątynią w całej Europie, której odrestaurowanie było możliwe między innymi dzięki finansowemu wsparciu z węgierskiego budżetu. Lider Fideszu w okolicznościowym przemówieniu zachwalał żydowską kulturę, zaś podczas uroczystości otwarcia odczytano list izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, dziękującego Węgrom i Serbom za odnowienie obiektu.
Subotica, zwana po węgiersku jako Szabadka, obecnie znajduje się w granicach Serbii, ale przez stulecia należała do Królestwa Węgier, zaś została odłączona od tego kraju po I wojnie światowej. Nadal jednak Węgrzy stanowią w niej najbardziej liczbą mniejszość narodową, dlatego uznają choćby miejscową infrastrukturę za część historycznego dziedzictwa własnego państwa. Z tego powodu węgierski rząd postanowił dofinansować renowację wybudowanej w tym mieście w 1902 roku żydowskiej synagogi, co kosztowało węgierskich podatników prawie dwa miliony euro.
W uroczystości ponownego otwarcia obiektu, który z powodu rezultatów II wojny światowej nie będzie nadmiernie użytkowany, wzięli udział wspomniany węgierski premier, serbski prezydent Aleksandar Vucić, a także około 900 zaproszonych gości. Orbán w swoim przemówieniu podkreślił, iż renowacja synagogi jest dowodem na możliwą współpracę pomiędzy Węgrami, Serbami i Żydami, a fakt wspólnej egzystencji wszystkich trzech nacji w Europie Środkowej daje bliżej nieokreślone możliwości na przyszłość.
Szef Fideszu dodał, że dzisiaj „katolicy, prawosławni i protestanci mogą świętować razem z naszymi żydowskimi braćmi”, co jego zdaniem nie powinno dziwić, ponieważ wartości europejskie oparte są o Stary i Nowy Testament, czyli na „żydowskim i chrześcijańskim dziedzictwie religijnym”. Jednocześnie Orbán w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi nawiązał do toczącej się nad Balatonem kampanii, stąd też skrytykował zwolenników przyjmowania imigrantów, którzy jego zdaniem zagrażają między innymi wolności religijnej.
Centroprawicowy serbski prezydent w porównaniu do szefa węgierskiego rządu nie zdecydował się na poddanie żydowskim wymogom, dlatego nie przebywał w budynku w charakterystycznym dla tej nacji nakryciem głowy, tym niemniej podziękował Węgrom za finansowe wsparcie remontu tej drugiej największej w Europie synagogi. Vucić dodał, że dzięki wspólnej inwestycji „Żydzi mają o wiele bezpieczniejszy budynek sakralny niż kiedykolwiek”, a dodatkowo może on stać się „symbolem Serbii”.
Z remontu obiektu najbardziej zadowolony był jednak izraelski premier, stąd wystosował do uczestników uroczystości specjalny list. Ogółem węgierski rząd od czasu Dni Pamięci Ofiar o Holokauście w 2014 roku przeznaczył prawie 32 miliony euro na renowację obiektów żydowskiego kultu religijnego.
Na podstawie: kuruc.info, mno.hu, hungarytoday.hu.