Szef Islamskiej Komisji Hiszpanii, Aiman ​​Adlbi Adlbi, został zatrzymany przez hiszpańską policję w ramach operacji antyterrorystycznej. Jest ona związana ze śledztwem prowadzonym od ponad dwóch lat, które dotyczy przynależności Adlbiego do zorganizowanej sieci osób finansujących muzułmański terroryzm.

Agenci z komisariatu na Teneryfie zatrzymali we wtorek wieczorem trzy osoby. Jedną z nich jest właśnie wspomniany przewodniczący Islamskiej Komisji Hiszpanii, czyli największej organizacji muzułmańskiej działającej w tym państwie. 74-letni Syryjczyk został zatrzymany wraz ze swoimi dwoma rodakami, a hiszpańskie służby dodatkowo przeprowadziły szereg przeszukiwań.

Trójka Syryjczyków znajduje się pod lupą śledczych już od 2019 roku. Ma to związek z ich możliwym udziałem w zorganizowanej sieci zajmującej się finansowaniem islamskich terrorystów. Sprawa ma międzynarodowy charakter, bo pieniądze trafiały do osławionej Al-Kaidy. Ogółem w jej ramach zatrzymanych zostało już w sumie 10 osób, spośród których 9 posiadało obywatelstwo Hiszpanii.

Śledztwo rozpoczęło się dzięki działaniom służb odbywającym się pod kryptonimem Operacji Wamor. Dzięki niej udało się zlikwidować „solidną strukturę biznesową”, która miała zajmować się przekazywaniem pieniędzy ugrupowaniom terrorystycznym. Sam Adlbi jest natomiast doskonale znany opinii publicznej. Ten pochodzący z Syrii lekarz w ubiegłym roku z dużym poparciem został szefem wspomnianej organizacji.

Na podstawie: eldiario.es, heraldo.es.