imigranciKnut Arild Hareide, przewodniczący chadeckiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej, wezwał rząd do przyjęcia większej liczby imigrantów. Jego zdaniem dotychczasowy napływ przybyszy spoza Norwegii nie był duży, stąd tamtejsze gminy są przygotowane na udzielenie pomocy większej liczbie ludzi.

Lider norweskiej chadecji powiedział, że alternatywą dla proponowanych przez niego rozwiązań jest fakt, iż imigranci chcący osiedlić się w Norwegii zaczną przybywać do niej własnymi łodziami i wielu z nich w tym czasie utonie. Według Hareide jego kraj powinien więc przyjąć więcej kontyngentów uchodźców, aby uchronić ich przed śmiercią oraz prześladowaniami w ich krajach. Szef Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF) zauważył, iż w maju do Norwegii przyjechało jedynie 150 osób ubiegających się o azyl, a tymczasem w tym samym czasie blisko 20 tys. imigrantów dopłynęło do wybrzeży Europy przez Morze Śródziemne.

Hareide jest również zwolennikiem udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców przebywających w krajach sąsiadujących z Syrią, a także stworzenia alternatywnych tras dla imigrantów, które będą mniej niebezpieczne niż te znajdujące się na obszarze basenu Morza Śródziemnego.

Na podstawie: dagen.no.