Liga Północna została najpopularniejszym ugrupowaniem w bloku centroprawicy, który uzyskał najwięcej miejsc we włoskim parlamencie po niedzielnych wyborach. Było to możliwe między innymi dzięki złagodzeniu partyjnego przekazu głównie w aspekcie autonomii północnej części kraju, ale również poprzez dostosowanie się do wymogów politycznej poprawności, czego przykładem jest mandat senatora uzyskany z ramienia Ligi przez nigeryjskiego imigranta.

Mający obecnie 62 lata Tony Iwobi przyjechał do Włoch na studia z Nigerii w 1976 roku i od tego czasu mieszka we Włoszech. Teraz nigeryjski imigrant został pierwszym w historii kraju czarnoskórym senatorem, zaś swój mandat zawdzięcza startowi z list Ligi Północnej, która w niedzielnych wyborach parlamentarnych uzyskała największą liczbę głosów wśród czterech ugrupowań tworzących sojusz włoskiej centroprawicy. Iwobi podziękował wyborcom za zaufanie, a także liderowi Ligi Matteo Salviniemu za jego pracę na rzecz sukcesu partii.

Liga Północna w tych wyborach zrezygnowała z haseł odłączenia północnych Włoch od reszty kraju, co wraz z obraźliwymi epitetami używanymi względem mieszkańców południa utrudniało jej osiągnięcie wyborczego sukcesu. Jednocześnie założona w 1991 roku partia prowadziła kampanię przeciwko imigracji, dlatego pierwszymi pytaniami skierowanymi pod adresem pierwszego czarnoskórego włoskiego senatora były właśnie te dotyczące tej kwestii. Iwobi twierdzi jednak, że jest zwolennikiem ograniczenia napływu obcokrajowców do Włoch.

Wspomniany Salvini odniósł się z kolei do komentarzy na temat sukcesu nigeryjskiego imigranta, które jego zdaniem potwierdziły, że we Włoszech „na rasizm cierpi tylko lewica”.

Na podstawie: thelocal.it, ilgiornale.it.