Niemiecka organizacja zajmująca się obroną praw człowieka uruchomiła specjalny serwis internetowy, którego głównym celem jest dokumentowanie policyjnej przemocy wobec „uchodźców”, podążających do zachodniej części Unii Europejskiej szlakiem bałkańskim. Przedstawiciele policji w państwach znajdujących się na tej trasie już zaprzeczyli doniesieniom o używaniu nieuzasadnionej siły przez funkcjonariuszy, podkreślając przy tym, że ich głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nielegalnego przekroczenia granicy przez imigrantów.

W niedzielę organizacje pozarządowe na całym świecie obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, natomiast niemiecka grupa Rigardu postanowiła wykorzystać ten dzień do uruchomienia strony internetowej poświęconej przypadkom przemocy wobec „uchodźców”. Wspomniany serwis dokumentuje więc rzekome przypadki stosowania nadmiernej siły przez funkcjonariuszy policji w kilku krajach znajdujących się na szlaku bałkańskim, którym od 2015 roku imigranci przemieszczają się do bogatych państw Europy Zachodniej.

Jak na razie na stronie pojawiły się głównie informacje z wypadków do jakich miało dojść od stycznia do listopada bieżącego roku. Wolontariusze Rigardu i współpracujących z nimi organizacji pozarządowych udokumentowali 110 podobnych przypadków, w których poszkodowanych miało zostać 857 „uchodźców”, a wśród nich 52 nieletnich. Większość imigrantów ujętych w tych statystykach pochodzi z Afganistanu, Pakistanu i państw Maghrebu, zaś tylko niewielka część uciekła z Syrii i Iraku, gdzie powoli kończy się wojna z islamskimi ekstremistami.

Najwięcej przypadków przemocy miało mieć miejsce na granicach z Serbią, gdzie chorwaccy i węgierscy policjanci mają notorycznie zawracać imigrantów chcących przekroczyć granicę. Blisko 76 podobnych wydarzeń miało być udziałem chorwackiej policji, 16 węgierskiej, a 12 z podobnych zdarzeń sprowokować mieli funkcjonariusze ze Słowenii. Jednocześnie przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych oraz policji z wyżej wymienionych państw zaprzeczają podobnym doniesieniom, podkreślając swoją dbałość o przestrzeganie praw człowieka, a także zwracając uwagę na konieczność ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Na podstawie: balkaninsight.com.