german-footbal2Młodzieżówka niemieckiej partii Zielonych wyraziła niepokój z powodu nadużywania symboliki niemieckiej flagi w związku z piłkarskimi Mistrzostwami Europy. Według lewicy, narodowe barwy są „używane przez uczestników demonstracji przeciwko imigrantom”, stąd mogą prowadzić do eksponowania patriotyzmu i dumy narodowej.

W artykule dla dziennika „Tagesspiegel”, Emma Sammet, rzeczniczka Zielonej Młodzieży w Berlinie, podzieliła się refleksjami na temat używania narodowych barw Niemiec w trakcie Mistrzostw Europy. Jej zdaniem były one po raz pierwszy eksponowane na tak szeroką skalę w 2006 r., co mogło przyczynić się do wzrostu sympatii dla „prawicowych ekstremistów”, którzy obecnie organizują demonstracje przeciwko napływowi imigrantów. Według działaczki Zielonych, czarno-czerwono-złota flaga rozbudza patriotyzm, a niepokoić powinny też deklaracje rządzącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) wzywającej Niemców do większego patriotyzmu.

Według Sammet, w obecnym zbiorowym entuzjazmie nie chodzi jedynie o wsparcie dla piłkarskiej reprezentacji Niemiec, ale motywacją dla części kibiców jest również patriotyzm i duma narodowa oraz przywiązanie do Niemiec i narodu. W związku z tym rosnąć może poparcie dla przeciwników wielokulturowego społeczeństwa, co budzi oczywiście zaniepokojenie Zielonych.

W ubiegłym tygodniu inna struktura młodzieżówki Zielonych w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że osoby deklarujące patriotyzm powinny być izolowane, bowiem patriotyzm ma stałe konsekwencje w postaci agresywnych zachowań.

Na podstawie: jungefreiheit.de.