dortmund-nacjonalisciKilkuset niemieckich nacjonalistów skupionych wokół nowej partii Die Rechte (pol. Prawica) oraz środowisk niezależnych, demonstrowało wczoraj w Dortmundzie przeciwko nasilającym się represjom systemu wobec narodowych aktywistów. Głównym tematem zgromadzenia był sprzeciw wobec delegalizacji coraz większej ilości nacjonalistycznych ugrupowań w Niemczech.

W zeszłym roku władze landu Nadrenia Północna-Westfalia (największą liczbę posłów w miejscowym landtagu posiada lewicowa SPD), zdelegalizowały trzy działające na jego terenie narodowe grupy: Narodowy Opór Dortmund (Nationaler Widerstand Dortmund), Wspólnotę z Hamm (Kameradschaft Hamm) oraz Wspólnotę z Akwizgran (Kameradschaft Aachener Land). Delegalizację poprzedziły masowe naloty policji na mieszkania nacjonalistów na obszarze całego landu, w wyniku których część aktywistów wymienionych ugrupowań do chwili obecnej przebywa w areszcie.

Nadrenia Północna-Westfalia uchodzi w Niemczech za „stolicę walki z ekstremizmem”, gdyż to właśnie w tym landzie na nacjonalistów spadają najsilniejsze represje polityczne. Dotykają one zarówno działaczy skupionych w niezależnych grupach, jak i legalnych stowarzyszeniach czy organizacjach. Pod koniec 2011 roku w mieście Meckenheim na terenie landu powołano nawet „Centrum do spraw walki z prawicowym ekstremizmem”.

Demonstracja w Dortmundzie odbyła się zgodnie z planem, nie napotykając po drodze na poważniejsze zakłócenia. W przemówieniach wygłaszanych w trakcie manifestacji wspomniano m.in. o corocznej manifestacji „Antikriegstag” w Dortmundzie (nacjonaliści sprzeciwiali się na niej wojnom w interesie USA na Bliskim Wschodzie), która w wyniku działań systemu nie odbędzie się w tym roku. Po zakończeniu demonstracji miejscowa policja postanowiła przypomnieć o represyjnym charakterze władz, zatrzymując – bez podania przyczyny – kilku uczestników manifestacji.

Partię Prawica powołano w maju 2011 roku, czując potrzebę stworzenia realnej narodowej alternatywy dla skompromitowanej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) oraz Niemieckiej Unii Ludowej (DVU), która wówczas weszła w skład NPD. Założycielem partii jest Christian Worch, uchodzący za najbardziej rozpoznawalną postać na niemieckiej scenie nacjonalistycznej. Worch na początku lat ’90-tych miał swój wydatny wkład w powstanie na terenie Niemiec środowiska autonomicznych nacjonalistów, z którymi współpracuje do dzisiaj.

na podstawie: dortmundecho.org, źródła własne