W wieku 87 lat zmarł dzisiaj żydowski miliarder Sheldon Adelson. Właściciel ogromnej sieci kasyn był jednocześnie hojnym sponsorem amerykańskiej Partii Republikańskiej. Dzięki jego pieniądzom tamtejsza prawica konsekwentnie zajmowała stanowisko sprzyjające Izraelowi. Śmierć Adelsona opłakiwana jest zresztą także przez izraelskich polityków.

Adelson urodził się dokładnie 4 sierpnia 1933 i dorastał w biedzie w Dorchester w stanie Massachusetts. Jego rodzice byli żydowskimi imigrantami, pochodzącymi z terenów współczesnej Białorusi i Litwy. Biznesmen lubił podkreślać, że rozpoczął działalność gospodarczą jeszcze jako nastolatek, gdy sprzedawał gazety na ulicy. Ostatecznie wzbogacił się na sieci kasyn działających w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu.

Dzięki swojej fortunie wpływał on na amerykańską i izraelską politykę. W listopadzie ubiegłego roku jego majątek był szacowany na 36 mld dolarów, dlatego mógł on hojnie wspierać polityków prawicy w obu państwach. Tylko w przeciągu ostatnich ośmiu lat, wraz ze swoją żoną, wydał on blisko 300 mln dolarów na wsparcie dla konserwatywnych polityków. Był zresztą pierwszym obywatelem USA, który skorzystał z orzeczenia Sądu Najwyższego o możliwości finansowania działalności politycznej w dużych kwotach.

Zmarły miliarder był na tyle ważną postacią, że politycy Partii Republikańskiej przed każdymi prawyborami tłumnie odwiedzali go w Las Vegas. Starali się w ten sposób zaskarbić nie tylko jego przychylność (i pieniądze), ale także wsparcie Republikańskiego Komitetu Żydowskiego (RJC). W ten sposób w 2012 roku Adelson stał się najhojniejszym darczyńcą w historii amerykańskich wyborów, przekazując 90 mln dolarów na nieudana kampanię zablokowania ponownego wyboru Baracka Obamy w wyborach prezydenckich.

Ostatnio o Adelsonie było głośno, gdy jego prywatnym odrzutowcem do Izraela udał się izraelski szpieg, który spędził ponad 30 lat w amerykańskim więzieniu. Żydowski miliarder był zresztą także sponsorem izraelskiej prawicy. Z tego powodu jego śmierć z żalem została przyjęta przez tamtejszych polityków. Podkreślali oni zasługi właściciela kasyn dla żydowskiego dziedzictwa oraz przypominania o Holokauście.

Na podstawie: politico.com, npr.org.