Narodowy Bank Polski podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy o możliwości wymiany hrywien na złotówki przez ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Bank centralny zdecydował się na wprowadzenie odpowiedniego mechanizmu, bo z powodu spadku wartości ukraińskiej waluty nie chciały jej kupować polskie kantory.

Na początku marca zaczęło pojawiać się coraz więcej doniesień o punktach wymiany walut, które nie chcą kupować hrywien. Ukraiński pieniądz z powodu wojny z Rosją zaczął bowiem dynamicznie tracić na wartości, dlatego placówki przestały je kupować z powodu obaw o niemożność ich późniejszej sprzedaży.

Od tamtego czasu rządzący szukali rozwiązania tego problemu. Ostatecznie Narodowy Bank Polski poinformował, że w ubiegłym tygodniu zawarł umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, na mocy której od najbliższego piątku Ukraińcy będą mogli wymieniać swoją walutę w naszym kraju.

Jak na razie nie podano dokładnego kursu, po jakim będzie możliwa będzie wymiana, lecz ma być on „zaokrąglony, oficjalny, ale nie kantorowy”. Wiadomo jednak, że każdy dorosły uchodźca będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tys. hrywien o nominałach 100, 200, 500 i 1 tys. hrywien.

Mechanizm pozwalający na wymianę hrywien na euro lub inne waluty europejskie przygotowują także Unia Europejska i Europejski Bank Centralny. Ma to nie być jednak łatwe, bo szybkie jego stworzenie jest utrudnione z powodów technicznych i prawnych. Każde państwo członkowskie UE musiałoby więc pokryć potencjalne straty na wartości ukraińskiego pieniądza.

fot. pixabay.com.