W gabinecie prezydenta czeka na podpis nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatora, która ułatwi usuwanie z mieszkań zalegających z czynszem mieszkańców. Gminy przygotowują się do masowych eksmisji.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że według wyliczeń samorządów, zmiana prawa pozwoli im na wykonanie 30 tys. zaległych wyroków. Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zdejmuje z gmin obowiązek dostarczenia eksmitowanym mieszkań socjalnych. Co więcej, lokal tymczasowy gmina musi zapewnić eksmitowanemu maksymalnie przez pół roku. Oznacza to, że jeśli eksmitowani lokatorzy przez półroczny okres czasu nie znajdą sobie nowego lokum, wylądują na ulicy.

Sporą część osób, w które uderzy nowelizacja ustawy, są mieszkańcy przedwojennych kamienic „odzyskanych” w często niejasnych okolicznościach przez nowych-starych właścicieli, podnoszących wysokość czynszów nawet o sto procent. Schemat wygląda zwykle tak samo: kamienica zmienia właściciela – wzrasta wysokość czynszu – mieszkańcy są eksmitowani.

Gminy przygotowując się do eksmisji uruchomiły już część lokali tymczasowych. W zależności od miasta, będą nimi: nieużywane internaty, hotele robotnicze, noclegownie dla bezdomnych, a nawet blaszane kontenery.