W związku z agresją Rosji na Ukrainę, na polsko-ukraińskiej granicy tworzone są właśnie punkty recepcyjne dla ukraińskich uchodźców. Od wczesnych godzin porannych są one przygotowywane na mocy decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego. Już w ubiegłym tygodniu rządzący wyrazili gotowość na przyjęcie Ukraińców.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, w rozmowie z Radiem Plus zapowiedział utworzenie, przynajmniej na początek, ośmiu ośrodków recepcyjnych dla uchodźców. W ciągu najbliższych godzin powstaną one w województwach lubelskim i podkarpackim, a zostaną oczywiście umiejscowione na polsko-ukraińskiej granicy.

Szefernaker, powołując się na decyzję Kamińskiego, zapowiada, że w ośrodkach zapewnione zostanie wyżywienie, pomoc medyczna oraz informacje dla ukraińskich obywateli. Działania te są związane z planem zarządzania kryzysowego dotyczącego eskalacji rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Już w ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego wyrażali gotowość przyjęcia dużej liczby ukraińskich uchodźców. Mają oni mieć zapewnione zakwaterowanie, a minister edukacji Przemysław Czarnek mówi nawet o zapewnieniu młodym Ukraińcom dostępu do nauczania w polskich placówkach edukacyjnych.

Na podstawie: polsatnews.pl.

Zobacz również: