Sondaż przeprowadzony wśród muzułmanów z Amsterdamu wskazuje na ich rosnące obawy związane z normalizacją „islamofobii” w przestrzeni publicznej. Twierdzą oni, że coraz częściej są wyzywani za noszenie chust na głowach oraz spotykają się z agresją w mediach społecznościowych. Poza tym przy okazji rekrutacji do pracy spotykają się z pytaniami dotyczącymi ich przekonań chociażby na temat mniejszości seksualnych.

Badanie wśród wyznawców islamu zamieszkujących stolicę Holandii przeprowadzono na zlecenie lokalnego samorządu. Radni miejscy Amsterdamu zamierzają wykorzystać ich wyniki do kształtowania odpowiednich polityk miejskich. Samorządowcy uważają więc, że należy przeciwdziałać zjawiskom „wpływającym na życie wielu Amsterdamczyków i przeszkadzającym ich na co dzień”.

Z wyników sondażu można bowiem wywnioskować, że muzułmanie spotykają się z coraz większą niechęcią ze strony Holendrów. Badanie zostało przeprowadzone wśród niewielkiej liczby osób, dlatego nie podano dokładnych wyliczeń statystycznych. Autorzy wskazali jednak na kilka podstawowych problemów spotykających amsterdamskich wyznawców islamu.

Przede wszystkim dostrzegają oni normalizację „islamofobii” w przestrzeni publicznej, za co rzekomo ma odpowiadać „wzrost wpływów skrajnej prawicy”. Z tego powodu nie mogą oni znaleźć pracy z powodu swojej religii, kobiety są wyzywane za noszenie chust na głowie, a niechęć do nich jest bez skrępowania wyrażana w mediach społecznościowych.

Młodzi muzułmanie narzekają natomiast na wyzywanie ich przez rówieśników w placówkach edukacyjnych. Dodatkowo w porównaniu do Holendrów trudno im znaleźć staże. Przy okazji rekrutacji na rynku pracy wyznawcy islamu są zaś często pytani o swój stosunek do ruchu LGBTQERTY, relacji między płciami, terroryzmu czy ich lojalności wobec państwa holenderskiego.

Wyznawcy islamu twierdzą, że nie mogą zaznać spokoju nawet podczas podróży za pośrednictwem transportu publicznego. Z powodu swojego wyglądu są w nim bowiem stale obserwowani nie tylko przez innych pasażerów, ale także przez personel.

Na podstawie: nltimes.nl.