Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz odbył dwudniową wizytę w Uzbekistanie, gdzie według oficjalnego komunikatu resortu rozmawiał między innymi o sprawie „migracji zarobkowej obywateli Uzbekistanu do Europy”, o którą od pewnego czasu zabiega rząd. Wyjazd dyplomaty do Azji Środkowej zbiegł się z ogłoszeniem wyroku szwedzkiego sądu, który skazał na dożywotnie więzienie Uzbeka, który dokonał ataku terrorystycznego posiadając polską wizję pracowniczą.
Komunikat MSZ opublikowany na oficjalnej stronie internetowej resortu jest tyleż rozbudowany, co jednocześnie niezwykle lakoniczny. Możemy dowiedzieć się z niego, że wiceminister pojechał do Taszkientu, aby przede wszystkim pochwalić „nowe tendencje w polityce zagranicznej” Uzbekistanu oraz przemiany w jego polityce wewnętrznej, a także rozmawiać o dwustronnej współpracy na kilku obszarach, nowej strategii Unii Europejskiej wobec Azji Centralnej, czy też o życiu środowisk Polonijnych w tym skądinąd egzotycznym państwie.
Ponadto przedstawiciel polskiej dyplomacji poruszył temat „migracji zarobkowej obywateli Uzbekistanu do Europy” oraz uczestniczył w dwóch forach biznesowych, a w podróży towarzyszyli mu przedstawiciele dwunastu polskich przedsiębiorstw. Oficjalna strona internetowa MSZ-u nie podaje jednak szczegółowych informacji akurat na ten temat, poświęcając więcej miejsca spotkaniu Papierza z polskimi zakonnikami oraz odwiedzeniu przez niego wystawie poświęconej armii Władysława Andersa.
Wizyta wiceministra spraw zagranicznych trwała przez dwa dni, a zaczęła się w czwartek. Tego samego dnia szwedzki sąd skazał na dożywocie Uzbeka, który w kwietniu ubiegłego roku dokonał ataku terrorystycznego, przebywając na terytorium Unii Europejskiej dzięki polskiej wizie pracowniczej otrzymanej w polskiej ambasadzie w Taszkiencie.
Rządzący, coraz szerzej otwierający drzwi dla masowej imigracji zarobkowej do naszego kraju, od pewnego czasu rozmawiają ze stroną uzbecką na temat ściągnięcia do Polski tamtejszych pracowników. Przed prawie trzema tygodniami przedstawiciele Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej spotkali się w Warszawie z pracownikami uzbeckiej Agencji do spraw Migracji Zewnętrznych, aby przedyskutować sprawę przyjazdu do Polski blisko trzech tysięcy uzbeckich pracowników.
Na podstawie: msz.gov.pl.
Zobacz również: