Premier Mateusz Morawiecki, nie zważając na ingerencję dyplomatki ze Stanów Zjednoczonych w politykę wewnętrzną jego rządu, postanowił pochwalić ambasador Georgette Mosbacher i nazwał ją… „wielkim przyjacielem Polski”. Jednocześnie w mediach pojawiły się informacje, iż Amerykanie nie będą zainteresowani budową osławionego już „Fortu Trump”, jeśli Instytut Pamięci Narodowej nie przekaże części swoich archiwów Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, uczestniczyli wraz z Mosbacher w obchodach setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wydarzenie zorganizowane przez American Center Warsaw odbyło się w warszawskim hotelu Bristol, zaś w jego trakcie nie szczędzono sobie wzajemnych pochwał.

Amerykańska ambasador podkreślała więc, że „polscy żołnierze razem z Amerykanami byli gotowi umierać za wolność”, a ponadto podziwia ona nasz kraj za fakt, iż jako pierwszy zaczął obalać „żelazną kurtynę”, przypominając jej jednocześnie znaczenie wolności. Dlatego Polacy mają mieć „specjalne miejsce” w jej sercu.

Szef polskiego rządu postanowił natomiast podziękować Amerykanom za „wiele setek lat przyjaźni”, podkreślając jednocześnie „braterski” charakter polsko-amerykańskich relacji. Morawiecki w lukrowaniu Mosbacher zabrnął zresztą tak daleko, iż nazwał ją… „wielkim przyjacielem Polski, który chce zrobić wszystko, by tę polsko-amerykańską przyjaźń umacniać i ubogacać”.

W tle po raz kolejny pojawiły się jednak doniesienia, dotyczące nacisków Amerykanów na polski rząd. Tym razem chcą oni uzyskać część archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, które miałyby trafić do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. IPN przyjął już zresztą uchwałę, w której wyraża gotowość przekazania akt, natomiast szczegóły mają ujawnić dziennikarze już w najbliższy poniedziałek. Podobno Amerykanie od oddania dokumentów uzależniają budowę „Frontu Trump:, czyli amerykańskiej bazy wojskowej.

Na podstawie: dorzeczy.pl, twitter.com.