Walka Palestyńczyków o prawo do życia na własnej ziemi przybiera różne formy. Jedną z nich jest próba ominięcia restrykcyjnych praw ustanowionych przez Izrael na okupowanych przez siebie terenach.
W szczególności tyczy się to strefy C, na której Palestyńczycy są w praktyce pozbawieni wszelkich praw, ich domy mieszkalne czy budynki użyteczności publicznej są burzone, a uzyskanie zgody Izraela na wybudowanie czegokolwiek nowego graniczy z cudem, jeśli budynek mimo braku pozwolenia jednak powstanie jest bardzo szybko niszczony przez okupantów.
Sposobem na ominięcie prawa budowlanego mogą być mobilne budynki na kółkach. Pierwszy prototyp tego typu zawierający w swoim wnętrzu klinikę jeździ już po Zachodnim Brzegu Jordanu.
„Klinika spełnia standardy jak w tradycyjnym budynku. Z tą różnicą, że gdy tylko izraelskie władze wydadzą nakaz wyburzenia, możemy przenieść ją w inne miejsce, zmuszając każdą zmianą lokalizacji izraelskie władze do rozpoczęcia nowego procesu starania o nakaz wyburzenia” – oznajmił Alberto Alcalde Villacampa, będący głównym architektem tego projektu. „Klinika ma stanowić wyzwanie i zwrócić uwagę na sytuację Palestyńczyków mieszkających w strefie C Zachodniego Brzegu. W strefie C, znajdującej się pod izraelską administracją wojskową, nie ma możliwości budowania legalnie. Nawet, jeśli w teorii Palestyńczycy mogą się ubiegać o pozwolenia, w praktyce prawie nigdy ich nie dostają” – dodał.
„Klinika mogłaby być wyprodukowana w całości we Włoszech i tylko sprowadzona na Zachodni Brzeg. Ale dla nas ważne jest, żeby została zbudowana tutaj, w lokalnych warunkach przez palestyńskich pracowników z dostępnych na tutejszym rynku materiałów. Budowa trwała miesiącami, bo musieliśmy dostosować nasz projekt, chociażby do maszyn, które miała firma Al Amour” – podkreślił główny architekt.
Jeśli projekt okaże się sukcesem to firma Al Amour uzyska zlecenia na budowę większej ilości takich klinik, prawdopodobne stanie się również zaprojektowanie i wyprodukowanie mobilnych klas szkolnych czy biur na terenach okupowanej Palestyny.
Ruchoma klinika została zaprojektowana z myślą o ciężkich warunkach w jakich przyjdzie jej funkcjonować, dlatego też posiada własne zbiorniki na wodę oraz własne zasilanie elektryczne z baterii słonecznych zamontowanych na dachu, które zapewnia stały dostęp prądu do lodówki przechowującej medykamenty. Ściany są zaopatrzone w odpowiednią izolację termiczną, dzięki której możliwe jest utrzymanie znośnej temperatury wewnątrz wyłożonego drewnem pomieszczenia.
Bazowa powierzchnia wnętrza to 8 metrów kwadratowych, jednak ściany podłużne można rozsunąć dzięki czemu zyskuje się kolejne 4 metry powierzchni. Część wyposażenia, jak na przykład stół czy łózko, jest ruchoma, aby ułatwić przemieszczanie się personelowi wraz z pacjentem.
Projekt klinki został stworzony przez włoską spółdzielnię architektów ARCo, a sfinansowany przez oenzetowską agendę pomocową UNPD oraz belgijskie i włoskie fundusze pomocowe. Partnerem projektu jest również Ministerstwo Zdrowia Palestyny.
na podstawie: PAP