W ubiegłym roku koszt jednej godziny pracy był w Polsce wciąż jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy musieli więc zapłacić średnio 11 euro, podczas gry europejska średnia to 28,5 euro. Tańsi od polskich pracowników są jedynie ich koledzy z pięciu innych unijnych państw.

Europejski Urząd Statystyczny opublikował doroczne dane na temat kosztów roboczogodziny we wszystkich państwach należących do UE. Jak zwykle Polska znalazła się w absolutnej końcówce całej stawki. Biznes musi więc płacić tylko 11 euro za godzinę pracy polskiego pracownika. To aż o 17,5 euro mniej niż wynosi średnia dla wszystkich krajów unijnych.

Mniej trzeba zapłacić za godzinę pracy przedstawicieli tylko czterech nacji. Dokładnie 10,8 euro trzeba zapłacić średnio w Chorwacji, 10,1 euro na Litwie, 9,9 euro na Węgrzech, 8,1 euro w Rumunii oraz 6,5 euro w Bułgarii. Warto podkreślić, że więcej kosztuje roboczogodzina w Czechach i na Słowacji.

Absolutnymi liderami są oczywiście kraje Europy Zachodniej. W Luksemburgu koszty pracy wynoszą 42,1 euro za godzinę, w Danii 45,8 euro, natomiast w Belgii blisko 41,1 euro. Oczywiście nie wszystkie zachodnioeuropejskie państwa znajdują się na podobnym poziomie. W Hiszpanii jest to 22,8 euro, z kolei w Portugalii dokładnie 15,7 euro.

Na podstawie: bankier.pl.