Francuski prezydent Emmanuel Macron zorganizował dzisiaj rozmowy ostatniej szansy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Obaj politycy ustalili, że w ciągu najbliższych godzin przeprowadzone zostaną negocjacje grupy kontaktowej w sprawie zawieszenia broni w Donbasie. Rozmowy z Putinem w najbliższym czasie chcą przeprowadzić także Stany Zjednoczone.

Wczoraj Macron rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski zadeklarował gotowość do prowadzenia dialogu z rosyjskimi władzami i brak chęci odwetu za ostatnie działania prorosyjskich separatystów w Donbasie. Dzisiaj w sprawie obecnych napięć Macron skontaktował się z Putinem. Jeszcze przed rozmową telefoniczną obu polityków zaznaczano, że będą to negocjacje ostatniej szansy przed możliwą rosyjską agresją na Ukrainę.

Ostatecznie prezydenci Rosji i Francji mieli dojść do porozumienia w sprawie zwołania grupy kontaktowej, która ma zająć się przygotowaniem porozumienia o zawieszeniu broni w Donbasie. W tej sprawie rozmawiać będą więc przedstawiciele Rosji, Ukrainy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Putin miał jednak podkreślać, że obecne napięcia mają związek z prowokacjami ukraińskich sił bezpieczeństwa.

Ponadto obaj przywódcy zgodzili się, że należy zachować pokój za wszelką cenę. Między innymi w tym celu w najbliższym czasie ma zostać zorganizowany szczyt, który powinien określić nową architekturę pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Teraz na temat zwołania takiego spotkania rozmawiać będą ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Francji.

Gotowość do podjęcia negocjacji z Rosją zadeklarowały również Stany Zjednoczone. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zadeklarował, że mimo obecnych napięć prezydent Joe Biden opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem obecnych sporów. Z tego powodu USA mogą rozmawiać z Rosją „w dowolnym momencie i w dowolnym formacie”, byleby zapobiec scenariuszowi wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby powiedział, że strona amerykańska przedstawiła Rosjanom odpowiedź na ich żądania dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Tym samym złożyła ona „poważne propozycje” dotyczące zakresu i skali niektórych ćwiczeń prowadzonych w Europie przez Sojusz Północnoatlantycki. Jednocześnie USA nie zamierzają jednak przystawać na zabronienie Ukrainie przystąpienia do NATO.

Na podstawie: korrespondent.net, cnn.com, polsatnews.pl, lefigaro.fr.