zaewLider opozycyjnej socjaldemokracji, Zoran Zaew, został oskarżony o szpiegostwo i usiłowanie dokonania przewrotu politycznego w Macedonii. Premier tego kraju, Nikoła Gruewski, poinformował o tym w sobotnim przemówieniu telewizyjnym.

Szef Socjaldemokratycznej Unii Macedonii miał od kilku miesięcy grozić, że upubliczni materiały kompromitujące rządzącą prawicę z partii WMRO-DPMNE. Zaew twierdzi, iż jest w posiadaniu dowodów pozyskanych od tajnych służb, które wskazują na szpiegowanie obywateli przez rząd Gruewskiego.

Sam szef macedońskiego rządu poinformował w telewizji, że Zaew został oskarżony o szpiegostwo i próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Gruewski miał być kilkukrotnie szantażowany w 2014 r., materiałami uzyskanymi przez zagraniczne służby specjalne.

Zaewowi odebrano paszport, w związku z czym nie może opuszczać kraju. Tydzień temu aresztowano trzy inne osoby, w tym byłego szefa macedońskich służb specjalnych.

Po przemówieniu premiera Macedonii, grupa zwolenników WMRO-DPMNE ruszyła na siedzibę socjaldemokratów, lecz została zatrzymana przez policję. Opozycja od roku oskarża rządzącą prawicę o sfałszowanie wyborów parlamentarnych i tendencje autorytarne.

na podstawie: balkaninsight.com, reuters.com, balkanistyka.org