uawielkiglodWielki Głód to jedna z najbardziej przerażających i tragicznych kart panowania komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Sztucznie i planowo wywołana klęska głodu doprowadziła do niewyobrażalnej tragedii milionów obywateli różnych narodowości zamieszkujących Związek Sowiecki. Najbardziej przerażający przebieg Wielki Głód miał na Ukrainie, gdzie w wyniku tego komunistycznego ludobójstwa zmarło, wedle najnowszych badań, prawie 3,5 miliona ludzi. W przeważającej większości były to osoby ukraińskiego, polskiego i rosyjskiego pochodzenia.

Jak co roku w ostatni tydzień listopada obchodzona jest na Ukrainie oraz w Polsce rocznica tego tragicznego w historii naszych Narodów wydarzenia. W związku z tym, w szeregu polskich miast niezależne grupy nacjonalistów uczciły pamięć ofiar Wielkiego Głodu.

Już 20 listopada Autonomiczni Nacjonaliści z Lublina złożyli wieniec i znicze pod pomnikiem pamięci ofiar Wielkiego Głodu, który odsłonięto w styczniu tego roku, natomiast w ten weekend uczczono pamięć ofiar komunistycznej zbrodni w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

warszawa5

W stolicy grupa nacjonalistów złożyła wieniec pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym. Symbolicznie przedstawiono na nim ukraińskie i polskie barwy narodowe, oraz umieszczono napis „Ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie – Polscy Nacjonaliści”.

krakow1

W Krakowie pod tablicą upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu (znajduje się ona nieopodal cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża) znicze złożyli nacjonaliści w imieniu redakcji Miesięcznika Narodowo-Radykalnego „Szturm”. Warto wspomnieć, że w trakcie Rewolucji na Majdanie pod tablicą składano masowo kwiaty i znicze poświęcone zastrzelonym przez Berkut.

W Gdańsku niezależna grupa polskich nacjonalistów udała się pod konsulat Ukrainy, gdzie zapalono znicze ofiarom Wielkiego Głodu.

Wszystkie te działania przeprowadzone przez niezależne grupy polskich nacjonalistów w całej Polsce miały nie tylko na celu uczczenie ofiar tragicznego wydarzenia, jakim był Wielki Głód na Ukrainie. Był to także gest przyjaźni i braterstwa wobec Narodu Ukrainy pokazujący, że w polskim środowisku narodowo-radykalnym jest także aktywna grupa przyjaźnie nastawiona wobec Ukraińców.