Centrum Edukacji Oświatowiec w Łodzi nie wyklucza otwarcia specjalnej klasy dla Ukraińców w swoim Liceum Sportowo-Mundurowym. Przedstawiciele tej placówki chcą dostosować się tym samym do masowej ukraińskiej imigracji do tego miasta, stąd poprzez klasę nauczającą języka i kultury ukraińskiej chcą przyczynić się do zachowania przez Ukraińców ich tożsamości narodowej.

„„W Łodzi mieszka ponad 70 tysięcy Ukraińców i ważne jest, by dobrze czuli się w naszym regionie. Chodzi o to, by nie utracili swojej kultury, narodowości. Proponujemy im naukę w klasie ukraińskiej, która będzie miała polską podstawę programową, przedmioty mundurowe, a także kulturologię ukraińską i naukę języka ukraińskiego” – twierdzi w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” dyrektor tej szkoły, Magdalena Byczkowska.

Jednocześnie szefowa Liceum Sportowo-Mundurowego przy Centrum Edukacji Oświatowiec twierdzi, że klasy dla Ukraińców będą bezpłatne, zaś ich liczba będzie rosła wraz z ewentualnym zapotrzebowaniem. Patronat nad całą inicjatywą ma natomiast sprawować konsul honorowy Ukrainy w Polsce.

Niedawno kolejne udogodnienia dla Ukraińców w Łodzi zapowiedziała prezydent tego miasta, Hanna Zdanowska. Ratusz przygotowuje więc specjalny „pakiet relokacyjny” mający zachęcać Ukraińców do pozostania w mieście, natomiast w grudniu ubiegłego roku w automatach sprzedających bilety komunikacji miejskiej wprowadzono również ukraińską wersję językową. Szacuje się, że w Łodzi mieszka już blisko 80 tys. imigrantów zza wschodniej granicy.

Źródło: dzienniklodzki.pl.

Zobacz również: