O tym, jak polskiej gospodarce potrzebne są innowacje mogące przynosić ekonomiczne korzyści pokazuje przykład firmy Creotech Instruments. Podpisała ona właśnie umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, dzięki której zarobi blisko sześćdziesiąt milionów złotych, a jej zadaniem będzie budowa zaawansowanego centrum z bazą danych pozyskany dzięki znajdującym się w kosmosie urządzeniom satelitarnym.

Szef Creotech Instruments Grzegorz Brona powiedział mediom, że już niedługo rozpocząć może się „trzecia satelitarna rewolucja”, ponieważ wzrasta dostępność i powszechność danych satelitarnych. Ten trend łączy się natomiast z rozwojem technologicznym, który dotyczy miniaturyzacji kosmicznej elektroniki oraz powolnym rozwoju sektora „New Space”, czyli prywatnej przedsiębiorczości związanej właśnie z chęcią poznania kosmosu.

Zadaniem polskiej spółki będzie więc budowa nowego centrum z bazą danych, którego celem będzie udostępnianie danych pozyskanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz przez program Copernicus, a więc wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej mającą za zadanie obserwowanie kuli ziemskiej.

Centrum budowane przez polskie przedsiębiorstwo będzie jednym z czterech działających niezależnie od siebie obiektów, a jego zadaniem będzie przechowywanie nie tylko historycznych danych, lecz również oferowanie użytkownikom dostępu do mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Sam dostęp do tych informacji ma w założeniach być bezpłatny.

Na podstawie: money.pl.