Ministerstwo Finansów poinformowało o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność, która będzie obowiązywać tym samym tylko do końca marca. Według rządzących zmiana jest podyktowana najniższą dynamiką inflacji od ponad trzech lat, a także prognozami dotyczącymi spadku inflacji oraz wzrostu cen żywności.

Zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe został wprowadzony 1 lutego 2022 roku. Rząd Mateusza Morawieckiego uzasadniał ten krok wysokim wskaźnikiem inflacji, wynoszącym w styczniu 2022 roku blisko 9,2 proc.

Według ministra finansów Andrzeja Domańskiego przedłużenie obowiązywania zerowego VAT nie jest obecnie potrzebne. W styczniu tego roku inflacja miała wynosić 3,9 proc. rok do roku i był to najniższy odczyt od marca 2021 roku. Wyraźnie miał wyhamować zwłaszcza wzrost cen żywności.

Szacuje się, że w lutym i marcu zarówno inflacja (rdr), jak i tempo wzrostu cen żywności (rdr) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem – twierdzi resort finansów.

Na podstawie: money.pl, bankier.pl.