Tylko wczoraj w dwóch niemieckich miejscowościach doszło do zamieszek z udziałem imigrantów ubiegających się o azyl, które zostały stłumione dopiero po interwencji oddziałów policyjnej prewencji. W obu przypadkach rozruchy zaczęły się od sporu pochodzących z Nigerii „uchodźców” z pracownikami ochrony, zaś policja nie ukrywała w rozmowach z mediami, iż Afrykańczycy przebywający w ośrodkach tego typu od dawna sprawiają duże problemy.

W miasteczku Fürstenfeldbruck w niemieckiej Bawarii wszystko rozpoczęło się od sporu pracownika ochrony ośrodka dla azylantów z przebywających w nim Nigeryjczykiem. Kiedy przybyli na miejsce policjanci zajęli się tą sprawą, doszło do kolejnej szarpaniny nigeryjskiej rodziny z ochroniarzami, w wyniku czego aresztowano 22-letnią Afrykankę. Blisko stu mieszkańców ośrodka dla ubiegających się o azyl postanowiło pomóc kobiecie, dlatego zaatakowali oni policjantów i ochroniarzy, a w starciach ucierpiało pięciu ochroniarzy.

Imigranci wykazali się również agresją wobec pracowników ratownictwa medycznego, dlatego sytuację uspokoiła dopiero interwencja policyjnej prewencji. Ponadto Afrykańczycy w proteście przeciwko aresztowaniu wspomnianej Nigeryjki kilkukrotnie uruchamiali alarm przeciwpożarowy. Szacuje się, iż w wyniku zamieszek dokonano zniszczenie mienia o wartości ponad 10 tysięcy euro.

Tego samego dnia do podobnej sytuacji doszło w ośrodku w Donauwörth, także znajdującym się na terytorium Bawarii. Pracujący tam ochroniarze zauważyli bowiem, iż jeden z przebywających w nim Nigeryjczyków posiada nóż, czego zakazuje regulamin podobnych placówek. Przeszukanie w jego pokoju nie spodobało się kilku Nigeryjczykom, dlatego zostali oni związani, co nie spodobało się innym „pensjonariuszom” ośrodka, stąd ochroniarze musieli wezwać na pomoc oddziały niemieckiej prewencji.

Policjanci nie ukrywają przy tym, że podobne ośrodki generują wiele problemów, natomiast o zezwierzęceniu zamieszkujących je osób świadczy fakt, iż kilku pracowników ochrony musiało zostać hospitalizowanych z powodu pogryzienia przez jednego z Nigeryjczyków.

Na podstawie: jungefreiheit.de, augsburger-allgemeine.de.