canada-ontarioKanadyjska prowincja Ontario zdecydowała się wdrożyć w tym roku pilotażowy program, polegający na zapewnieniu każdemu mieszkańcowi bezwarunkowego dochodu podstawowego. Szczegóły mają być znane już niedługo, jednak rozwiązanie ma być zgodne z głównymi założeniami tego modelu ekonomicznego.

Rząd Kanady zapowiedział, że bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) w prowincji Ontario, wytwarzającej blisko 41 proc. produktu narodowego, zostanie wdrożony już w tym roku. Jak na razie poinformowano o kilku jego głównych założeniach, ponieważ szczegóły mają zostać opracowane podczas rozmów ze społecznością lokalną oraz badaczami społecznymi. Pilotażowy program BDP ma na celu przetestowanie jego założeń w celu uzyskania stabilności gospodarczej kraju. Ma on bazować na doświadczeniach związanych z zasadami płacy minimalnej oraz podwyżki świadczeń na dzieci, zapewniając bardziej spójne i przewidywalne wsparcie w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.

Modeli BDP jest kilka, stąd kanadyjski rząd chce opracować jego najlepszą wersję, jednak każde z takich rozwiązań zakłada przekazywanie przez państwo określonej sumy pieniędzy dla każdej osoby, która mogłaby wydawać ją bez żadnych ograniczeń. Wśród zalet dochodu podstawowego wymienia się odbiurokratyzowanie gospodarki oraz oszczędność na państwowych systemach socjalnych.

Dochód podstawowy próbują też wdrożyć państwa europejskie. Finowie mają przedłożyć swój projekt w listopadzie bieżącego roku, natomiast Szwajcarzy zdecydują o jego wprowadzeniu w tegorocznym referendum. Najwięcej wątpliwości wzbudza możliwość zaistnienia BDP w Finlandii, ponieważ obecnie gospodarka tego kraju przeżywa kryzys, a rząd w Helsinkach nie przedstawił żadnego konkretnego pomysłu na pobudzenie ekonomii.

Zwolennikami podobnej formy wsparcia dla każdego obywatela byli nie tylko socjaliści, lecz również teoretycy liberalizmu. Dofinansowanie osób zarabiających poniżej minimum socjalnego popierali m.in. Milton Friedman i libertariański myśliciel Friedrich von Hayek, którzy uważali to rozwiązanie za możliwość likwidacji kosztownego państwa socjalnego.

Na podstawie: qz.com, forsal.pl, nowyobywatel.pl.