malemaciulskoJulius Malema, były szef Ligi Młodych Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANCYL) a dziś lider partii Bojowników Wolności Gospodarczej (EFF), znany z agresywnych wypowiedzi w stosunku do białej ludności RPA powiedział, że „nie nienawidzi białych ludzi i pod rządami jego partii nie będzie ludobójstwa białych”.

Malema, który został wydalony z ANC za psucie jej wizerunku był gościem publicznego czata, poprzedzającego zaplanowane na 7 maja wybory w RPA. Odpowiadał na pytania publiczności, jednak uchylał się od wielu odpowiedzi. Powiedział, że chce aby majątek białej mniejszości był podzielony pomiędzy czarną większością. Wypowiadał się także przeciwko korupcji rządzącego ANC. Sam Malema oskarżany jest o korupcje i malwersacje finansowe.

Biała społeczność RPA obawia się rosnącego poparcia dla Malemy i jego partii, głoszącej „rozprawienie się z białymi”. Ich obawy na tle systematycznych mordów białych farmerów, których od 1994 roku zginęło już ok. czterech tysięcy wydają się być w pełni uzasadnione. W kraju tym, po objęciu władzy przez stronników Nelsona Mandeli prowadzi się politykę tzw. pozytywnej dyskryminacji czyli ograniczania dostępu do uczelni i miejsc pracy dla białych. Z RPA w tym czasie, głównie z obawy o życie i możliwość pracy wyjechała już niemal 1/4 białej społeczności.

Na podstawie: South Africa Times

Zobacz również: RPA: Czarni rasiści w nowych szatach