Posłem w nowej kadencji parlamentu Macedonii będzie Johan Tarčulovski, który otrzymał mandat z listy prawicowej partii WMRO-DPMNE. Tarčulovski to były policjant, który był jedynym Macedończykiem osądzonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

Były funkcjonariusz macedońskiej policji został wybrany z list WMRO-DPMNE w okręgu obejmującym część Skopje oraz północno-wschodnich terenów Macedonii. Kontrowersje wokół mandatu uzyskanego przez Tarčulovskiego są związane z faktem, iż był on jedynym Macedończykiem sądzonym przez haski Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Obecny polityk w 2001 r. miał dowodzić jednostką policji, która brała udział w zamordowaniu albańskich cywili w jednej ze wsi niedaleko Skopje. W 2005 r. usłyszał z tego powodu wyrok dwunastu lat więzienia, ale w 2013 r. został zwolniony z niemieckiego więzienia za dobre sprawowanie.

Wybór Tarčulovskiego na posła może utrudnić rozmowy na temat powołania nowej koalicji rządowej. WMRO-DPMNE przez ostatnie kilka lat rządziło Macedonią razem z Demokratyczną Unią na rzecz Integracji, którą tworzą albańscy uczestnicy konfliktu sprzed piętnastu lat. Ponadto w ostatnich kilkunastu miesiącach coraz częściej dochodzi do konfliktów na tle etnicznym pomiędzy Macedończykami i Albańczykami. Ci drudzy stanowią obecnie blisko jedną trzecią mieszkańców kraju.

Na podstawie: balkaninsight.com.