Unia Europejska chce zaoferować krajom Afryki nowe udogodnienia jeśli chodzi o wydawanie wiz do krajów Europy, zintensyfikowanie przyjmowania afrykańskich studentów na europejskie uczelnie w ramach wymian studenckich a dodatkowo chce przekazać im 3,6 miliarda euro, które mają być dla afrykańskich rządów bodźcem do… zwiększenia kontroli napływu imigrantów do Europy.
Tylko w tym roku na statkach do Europy przybyło 140 tysięcy Afrykańczyków a analitycy UE szacują, że około trzech milionów nielegalnych imigrantów przybędzie na stary kontynent do roku 2017. Unijni urzędnicy mówią, że nie jest tajemnicą, że przybysze z Afryki szukają możliwości legalnego wjazdu do Europy, uzyskania pozwolenia na pobyt i pracę. Nowa propozycja ma im to ułatwić. Rozwiązanie takie jest „walką” z nielegalną imigracją poprzez… zalegalizowanie jej.
Czternasto-stronicowy projekt propozycji ma być omawiany na szczycie na Malcie. Mówi on o „promowaniu mobilności studentów, naukowców i przedsiębiorców” sugerując, że to właśnie przedsiębiorcy i naukowcy mają problemy z przyjazdem do Europy. W projekcie mowa jest także o „uproszczeniu procedur wjazdu do Europy” oraz „ułatwieniu procedur związanych z wnioskami o legalną migrację, w tym łączenia rodzin”.
W zamian za to, urzędnicy UE oczekują od afrykańskich rządów, że te dołożą starań w celu ograniczenia niekontrolowanej masowej imigracji (!). Oczekuje się m.in. budowania obozów dla uchodźców w Afryce, obozów z których nie będą oni przedostawać się nielegalnie do Europy. Kraje afrykańskie miałyby także wzmocnić lądową, morską i powietrzną kontrolę migracji. Program ten sfinansowany ma być ze środków, które mają być dopiero zebrane od państw, które zobowiązały się wspierać Afrykański Fundusz Powierniczy (Africa Trust Fund). Wstępny koszt realizacji planu to 1,8 miliarda euro.
Najbardziej aktywnym punktem masowej imigracji afrykańskiej jest Erytrea, państwo pozostające w międzynarodowej izolacji. Kolejnym takim krajem jest Somalia. Nowa propozycja unijna pozwoli tysiącom mieszkańców tych krajów oraz niezliczonej liczbę innych Afrykanów na uzyskanie pozwolenia na, w pełni legalną, migrację do Europy.
Na chwilę obecną jedynie osiem państw Unii Europejskiej zdecydowało się wesprzeć ten projekt i dołożyć do niego pieniędzy swoich podatników. Jednak do tej pory udało się zgromadzić niewiele ponad 30 milionów euro, a więc kwotę daleką od potrzebnej do realizacji planu.
na podstawie: rt.com