Rząd Izraela poinformował, że zawiesza swoją współpracę z UNESCO, po tym jak organizacja będąca częścią ONZ zaakceptowała projekt rezolucji dotyczący ochrony dziedzictwa kulturowego Palestyny i odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej.
W czwartek komisja UNESCO postanowiła zaakceptować i przedłożyć pod głosowanie radzie wykonawczej tej organizacji dokument, który został zaproponowany przez kilka państw arabskich. Podkreśla on potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego Palestyny oraz odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej, stąd też potępia chociażby akcje izraelskich prawicowych ekstremistów na wzgórzu świątynnym w Jerozolimie. Państwom arabskim nie podobają się przede wszystkim prowokacyjne ich zdaniem działania, które ograniczają dostęp muzułmanów do Meczetu al-Aksa, a także mają zmienić zasady wstępu niemuzułmanów do tego obiektu.
Uchwałę w proponowanym kształcie poparły 24 kraje, w tym m.in. Chiny, Iran, Rosja, RPA, Brazylia czy Algieria. Przeciwko opowiedziało się natomiast Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Litwa i Estonia. Od głosu wstrzymało się 26 państw, a znalazły się wśród nich m.in. Francja, Argentyna, Grecja, Albania, Korea Południowa, Hiszpania oraz Szwecja.
Działania UNESCO zostały skrytykowane przez rząd Izraela, który ogłosił zaprzestanie „wszelkiej profesjonalnej działalności” w ramach tej organizacji. Zdaniem strony izraelskiej uchwała neguje tysiące lat żydowskich więzi z Jerozolimą i Wzgórzem Świątynnym.
Na podstawie: onet.pl, presstv.ir.