Parlament Irlandii przyjął uchwałę potępiającą działania Izraela na terenach okupowanych Palestyny i uznał żydowskie osadnictwo na nich jako „faktyczną aneksję”. Wniosek w tej sprawie złożony został przez nacjonalistyczną, lewicową partię Sinn Fein. W ten sposób irlandia stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w tak zdecydowany sposób potępił działania syjonistycznego reżimu. Nie udało się jednak przeforsować wniosku o wydaleniu izraelskiego ambasadora i nałożenia oraz nałożenia sankcji na Izrael, który upad stosunkiem głosów 87 przeciw do 46 za przy braku wstrzymujących się.

Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lior Haiat zdecydowanie potępił działania Irlandii nazywając je „skandalicznymi i bezpodstawnymi”. Zarzucił on Irlandii „rażąco jednostronną i uproszczoną politykę”, która stanowi „zwycięstwo ekstremistycznych frakcji palestyńskich”. Dodał także, że ruch ten oddala Irlandię od jej ambicji wniesienia konstruktywnego wkładu w proces izraelsko-palestyński. Przypomniał on także „niedopuszczalne wypowiedzi antyizraelskie” jakie słyszane były w irlandzkiej debacie publicznej dotyczącej konfliktu.
Podczas wtorkowej debaty rząd poparł propozycję Sinn Fein a minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powiedział, że irlandzkie władze muszą być uczciwie wobec tych wydarzeń i nazywać rzeczy po imieniu. Dodał, że Irlandia jest pierwszym kraje UE, który otwarcie powiedział prawdę i że może to stanowić przesłanie dla społeczności globalnej.

Sinn Fein zgodziła się aby w ich wniosku znalazła się rządowa poprawka potępiająca także działania Hamasu. Był to warunek rządu dla poparcia projektu. Coveney wyraził zdziwienie faktem iż Sinn Fein nie odniosła się do drugiej strony konfliktu w swoim projekcie uchwały.
Sinn Fein domagała się także wydalenia izraelskiego ambasadora, podkreślając, że jest to prawdopodobnie pierwsze i historyczne głosowanie nad takim krokiem w całej Unii Europejskiej.

W pierwotnej, odrzuconej wersji uchwały czytamy, że „izraelski system apartheidu poprzez trwające czystki etniczne, brutalne represje ze strony państwa oraz morderczą przemoc wojskową, w tym cztery brutalne ataki na Gazę w ostatnich latach, nie może mieć miejsca w światowej społeczności narodów”. Wzywano także do sankcji gospodarczych, politycznych oraz kulturalnych wobec Izraela. Przedstawiciele Sinn Fein wzywali do uchwalenia a następnie promowania takich kroków na arenie europejskiej aż do czasu gdy ludność Palestyny będzie cieszyła się narodowym samostanowieniem oraz pełnymi, równymi prawami.

na podstawie: irishtimes.com