Irański prezydent Hasan Rowhani oraz minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif z okazji świąt Bożego Narodzenia złożyli życzenia wszystkich chrześcijanom, podkreślając przede wszystkim znaczenie pokoju dla całego świata. W samym Iranie odbywają się przede wszystkim Msze Święte dla zamieszkujących ten kraj katolików, a zwłaszcza wśród niezwykle religijnej mniejszości ormiańskiej.

Rowhani złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim wyznawcom Jezusa Chrystusa oraz chrześcijańskim rządom i narodom, aby zbliżający się Nowy Rok był pełen radosnych chwil. Irański prezydent podkreślił przy tym, że kierując się naukami boskich proroków, a także ogólnoludzką solidarnością i empatią, wszyscy włączą się w dzieło szerzenia pokoju opartego na sprawiedliwości. Dodał on, iż wierzy w możliwość zapanowania bezpieczeństwa, spokoju i dobrobytu na całym świecie.

Osobne życzenia irańska głowa państwa skierowała do papieża Franciszka. Rowhani w specjalnym liście wyraził nadzieję, że wspólna praca religijnych intelektualistów i uczonych oraz współpraca światowych przywódców doprowadzi do powstania ogólnoświatowego pokoju i dobrobytu. Życzenia wszystkim chrześcijanom złożył też szef irańskiego resortu spraw zagranicznych. Zarif zacytował przy tym jeden z wersetów Koranu poświęcony narodzinom Jezusa.

W samym Iranie święta celebruje przede wszystkim mniejszość ormiańska, której liczebność szacowana jest nawet na pół miliona osób. Msze Święte z okazji Bożego Narodzenia odbyły się również w Teheranie w katolickim Kościele św. Grzegorza.

Na podstawie: tasnimnews.com, ifpnews.com.